Φυσιολογικά, λίγο πολύ, ήταν τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββάτου για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Φωκίδας. Το σημαντικότερο παιχνίδι έγινε στη Δεσφίνα όπου ο Ησαίας, χωρίς να πείσει, γκρέμισε την Ακαδημία 94 από την κορυφή επικρατώντας με 1-0 με γκολ του Δ. Λεοντίου στο 56. Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Νίκου Μπιλέρη κατάφεραν να βγουν αλώβητοι σε μία δύσκολη έδρα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο και πέτυχαν το γκολ της νίκης, ενώ άντεξαν και στην προσπάθεια των φιλοξενουμένων, οι οποίοι είχαν και δοκάρι, να ισοφαρίσουν στο τέλος του αγώνα.

Στο Χρισσό ο Φωκικός πιστοποίησε τη φετινή του ποιότητα και κέρδισε με διψήφιο σκορ την Ακαδημία ποδοσφαίρου Ιτέας. Στο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Λύτρα προηγήθηκαν με 0-3, ενώ είχαν και χαμένο πέναλτι με το Μεγάλο. Στην επανάληψη, και παρά το ροτέισον, δεν κατέβασαν ρυθμούς και πέτυχαν άλλα 7 τέρματα φτάνοντας το σκορ σε δυσθεώρητα ύψη. Σκόρερς των φιλοξενουμένων οι Μεγάλος (9, 55, 81, 89), Δήμου (46, 84) Κωτίτσης (22), Κουρελής (36), Πελτέκης (75), Ζαχαρόπουλος (πεν, 87).

Στην Πολύδροσο ο Διαγόρας ήταν ανώτερος και το απέδειξε. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 2-0 (Κυριτσόπουλος 11, 13) και στην επανάληψη το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μεμάι (48), με τους γηπεδούχους να κάνουν το 3χ3 και να συγκατοικούν στην κορυφή με το Φωκικό. Στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για το θέμα του Μουσείου των Δελφών αγωνιζόμενοι με μαύρα περιβραχιόνια, ενώ στην είσοδο στην έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες κρατούσαν πανό διαμαρτυρίας.

Στην Άμφισσα ο Αμφισσαϊκός είχε εύκολο απόγευμα και κατατρόπωσε με 6-0 την ΑΣΤΕ σκοράροντας από τρία τέρματα σε κάθε ημίχρονο. Στο δωρικό ντέρμπι, τέλος, ο Αετός επικράτησε με 2-0 της Γλυφάδας.

Στο μοναδικό χθεσινό παιχνίδι ο Απόλλωνας Ευπαλίου επιβλήθηκε με σκορ 1-4 του Δωρικού Μαλαμάτων. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παραμείνουν μέσα στο παιχνίδι μόνο στο πρώτο μέρος, όπου έχαναν με 0-1. Στην επανάληψη οι Ευπαλιώτες απλοποίησαν τα πράγματα και έφτασαν στο ευρύ 1-4 ανεβαίνοντας στην 4η θέση της βαθμολογικής κατάταξης. Και τα 4 γκολ των φιλοξενουμένων έφτασε ο Γ. Φλέγγας, που με 9 συνολικά οδηγεί τον πίνακα των σκόρερς, μαζί με το Λεωνίδα Μεγάλο του Φωκικού.