Υπερτοπικό Μέσο Ενημέρωσης Της Φωκίδας

Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Στο ρυθμό του με μόνο νίκες συνεχίζει ο Φωκικός

Με τη 13η στροφή συνεχίστηκε αυτό το σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της ΕΠΣ Φωκίδας. Στο Λιδωρίκι ο πρωτοπόρος Φωκικός μπήκε μουδιασμένα στο πρώτο μέρος και δεν κατάφερε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων. Στην επανάληψη οι παίκτες του Γ. Λύτρα ανέβασαν στροφές και πέτυχαν 5 τέρματα σε διάστημα 24 λεπτών (Κουρελής 55, 69, Κωτίτσης 62, Κυρίτσης, 72, Δήμου 79) φτάνοντας με άνεση στο 13ο τρίποντο στη διοργάνωση. Ο Αετός, που έδειξε ξανά καλά στοιχεία, πέτυχε το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με πέναλτι του 16χρονου Ερίση Μαλόκου.

Στο Χρισσό ο Απόλλων Ευπαλίου επέστρεψε στις επιτυχίες και επιβλήθηκε με 1-2 της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Ιτέας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο (Κ. Ζέρβας 9, Γ. Φλέγγας 34) και στη συνέχεια αρκέστηκαν στη διαχείριση του σκορ. Οι παίκτες του Α. Καρανάσου μείωσαν στις καθυστερήσεις του αγώνα. Στο ντέρμπι της 3ης θέσης ο Διαγόρας Πολυδρόσου κατέβαλε στην Άμφισσα με 0-1 τον Αμφισσαϊκό με απ ευθείας κόρνερ του Μεμάι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι έδειξαν ξανά πως κάτι τους λείπει στις λεπτομέρειες για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Στη Δεσφίνα ο Ησαίας έβγαλε κούραση μετά την υπερπροσπάθεια την Τετάρτη κόντρα στο Φωκικό για τον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου και αρκέστηκε σε μια “επαγγελματική” νίκη επί του ενισχυμένου Απόλλωνα Δελφών με 2-0, σκορ που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο (15 αυτογκολ, 44 Βαλαούρας).

Η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με δύο αναμετρήσεις την Κυριακή. Στη Γλυφάδα η Ακαδημία 94, που μάχεται για την 3η θέση, προηγήθηκε με 0-2 στο ημίχρονο και έδειχνε να “κλειδώνει” ένα σημαντικό τρίποντο. Οι ενισχυμένοι γηπεδούχοι, όμως, με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη έκαναν την ανατροπή και έφτασαν σε μια σημαντική βαθμολογικά και ψυχολογικά νίκη με το πολύσιο 4-3.

Στα Μαλάματα η ΑΣΤΕ πέτυχε την πρώτη της φετινή νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο όταν και πέτυχαν τα δύο γκολ της νίκης, και άφησαν το γηπεδούχο Δωρικό χωρίς κάτι ουσιαστικό και από αυτό το παιχνίδι.