Υπερτοπικό Μέσο Ενημέρωσης Της Φωκίδας

Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024

Έμεινε στο (πολύτιμο) “Χ”ο Φωκικός

Με τελικό αποτέλεσμα 2-2 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση Φωκικού-Θησεά Αγριάς στο Δημοτικό Στάδιο Άμφισσας στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 4ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας.

Ένα αποτέλεσμα που στη μάχη της παραμονής βολεύει περισσότερο την ομάδα της Άμφισσας, που διατήρησε 5 αγωνιστικής πριν το φινάλε την απόσταση των 4 βαθμών από τον αντίπαλό τηςς, ενώ ενισχυτικά της προσπάθειάς του ήταν οι ήττες του Αλμυρού και της Ευξεινούπολης.

Οι δύο ομάδες, αν και έδειξαν εμφανή στοιχεία έλλειψης ρυθμού λόγω της επίδρασης της εξάμηνης αποχής, πρόσφεραν καλό θέαμα στους κατ ανάγκην λίγους θεατές. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Κωστακιώτης ισοφάρισε για το Φωκικό στο 10 με πέναλτι, ενώ ο Ακασού έκανε το 2-1 στο 21 για το Φωκικό, που εμφανίστηκε με πολλά νέα πρόσωπα στη σύνθεσή του.

Ωστόσο, στο 30 του πρώτου ημιχρόνου οι βολιώτες έφτασαν στο 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Φωκικός-Θησέας Αγριάς          2-2

Αμβρυσσέας Διστόμου-Ύπατο. 0-0

ΓΣ Αλμυρού – Ηρακλής Ψαχνών 0-2

Διαγόρας Στεφανοβικείου – Δημήτρα Ευξεινούπολης. 2-0

Οπούντιος Μαρτίνου – ΑΠΟ Αταλάντη 0-3 α.α.

Αλμυρός**                                       0

Ο Οπούντιος Μαρτίνου έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα και είναι η 1η από τις 3 ομάδες που υποβιβάζονται στο τοπικό πρωτάθλημα