Υπερτοπικό Μέσο Ενημέρωσης Της Φωκίδας

Δευτέρα, 6 Μαΐου 2024

Ρυθμιστής του τίτλου ο Απόλλων Ευπαλίου! Ισοφάρισε την πρωτοπόρο στο 90+!

Μεγάλο αποτέλεσμα έφερε πριν από λίγο στα Μαλάματα ο Απόλλων Ευπαλίου κόντρα στην πρωτοπόρο και αδιαφιλονίκητο φαβορί για την άνοδο στη football league ΑΕΠ Κοζάνης. Αποτέλεσμα που σημειώθηκε στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα του για το πρωτάθλημα της Γ Εθνικής τη φετινή σεζόν!

Οι Δωριείς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 κόντρα στους Μακεδόνες, ισοφαρίζοντας μάλιστα το παιιχνίδι με τέρμα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης!

Με την εξέλιξη αυτή, οι περσινοί πρωταθλητές Φωκίδας δεν επέτρεχαν στην ομάδα της ΑΕΠ να κάνει το πλέον καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου και να εκμεταλλευτεί το 0-0 της δεύτερης της βαθμολογίας Αναγέννησης Άρτας στην έδρα του Μακεδονικού Φούφα, καθώς η διαφορά των δύο πρώτων παρέμεινε στους δύο βαθμούς και όλα δείχνουν ότι ο πρωταθλήτής θα κριθεί σε δύο εβδομάδες στο ντέρμπι της προτελευταίας αγωνιστικής ΑΕΠ Κοζάνης-Αναγέννηση Άρτας.

Μετά από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 47 με το Ντινόπουλο. Ωστόσο, η αντίδραση του Απόλλωνα ήταν γρήγορη, καθώς ισοφάρισαν με τον Ψυχογιό 15 λεπτά αργότερα.  Γρήγορη ήταν όμως και η απάντηση των Μακεδόνων, που πήραν εκ νέου το προβάδισμα στι 67 με τον Πάλλα.

Οι γηπεδούχοι δεν εγκατέλειψαν το ματς, παρά το γεγονός ότι εκείνος που “καιγόταν” για το αποτέλεσμα ήταν ο αντίπαλος, και δικαιώθηκαν φτάνοντας σε μια ιστορική ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ματς με τον Παλιάτσα.

Μεγάλη κερδισμένη, βέβαια, από το αποτέλεσμα στα Μαλάματα ήταν η Αναγέννηση Άρτας που μένει ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου, παρά το δικό της στραβοπάτημα.

Το δρόμο της επιστροφής στο τοπικό πρωτάθλημα και μαθηματικά, από την άλλη μεριά, παίρνει ο Ναυπακτιακός, μετά τη νέα βαριά ήττα, αυτή τη φορά στο Μεσολόγγι από την ΑΕΜ με 4-0.